Szenzációs bizonyítékok a baloldal hazudozására Elios ügyben! Megdobált valaki a az Eliosról szóló OLAF jelentés témájával. Gondolta megriaszt az OLAF kulcsszóval és vége is a vitának - mert az igazság odaát van. Nem jött be az illetőnek, utánanéztem a dolognak! Spoiler: a téma a szokásos csúsztatás. Az OLAF jelentése nem a beruházást magát, hanem egyes formai hiányosságokat nevezett meg problémának! Alá a részletek.
Egy bevezető kérdés. Az Átlátszó cikke, illetve az elérhető TASZ feltöltés kinek szól? Nem a magyar közönségnek hisz az egész ANGOLUL van. Kevesen veszik a fáradságot, hogy egy angol nyelvű szakszegben elmélyedjenek. Ez tehát egy nemzetközi hecckampányra jó max, de lássuk mi van a cikkben és az OLAF jelentésében.
Beleolvastam a cikkbe, kb. a 25%-ig. Ekkor mentem el a hivatkozott eredeti OLAF levélre. Dokumentumra, amit talán nem meglepő módon a TASZ oldalán lehet megtalálni először. Valamiért jobb a SEO-juk, mint az OLAF-nak, de ez már csak így szokott lenni.
Az OLAF jelentésből pár dolgot hadd említsek meg. Volt eset amit vizsgáltak, végül a hatóságok nem találtak bizonyítékot arra, hogy szabálytalanság történt volna. Lehet, hogy volt disznóság, de a jog szerint nem! Innentől aki szabálytalanságot, csalást emleget, az vádaskodik!
Másik eset, kihangsúlyozva, hogy Tiborcz cége nyert. Illetve a cég, melynek korábban a tulajdonosa volt. Tender határidő 2010.01.19! Figyelem, ez még nem Fidesz kormányzás! A település ugyanakkor Hódmezővásárhely, az önkormányzatot ha jól emlékszem a Fidesz vitte akkor. Az ügyben voltak gyanús dolgok, hogy miért minősítették alkalmatlannak a másik két szereplőt, hogy nyerhetett az a cég, akinek korábban nem volt hasonló referenciája. Rá is ragadtam akkor már Hódmezővásárhelyre a jelentésben. Összességében csak furcsaságot találtak, nem pedig szabálytalanságot. Lásd fent! Meg is jegyzik később, hogy találtak pár hibás adatot a projekt data szekcióban. Megállapítás: Correction done. Aki ezt emlegeti fel, szintén csak vádaskodik.
Aztán arról is beszélnek, hogy később sok olyan pályázat volt, ahol egyetlen olyan induló volt akinek volt referenciája az adott témában, amit ugye Hódmezővásárhelyen szerzett. Olyan tenderek is voltak aztán, ahol ők voltak az egyetlen jelentkezők. Nincs arra írva semmi, hogy bármilyen aktív cselekedet vezetett volna ezekhez a helyzetekhez.
Aztán van olyan megállapítás is, hogy csak hazai kibocsátású volt egy tender, nem pedig nemzetközi. Aljasság, hogy hazai cégeket preferál valaki külföldiekkel szemben ugye? Figyelem, nem külföldi tulajdonú magyar, hanem külföldi. az "international tender" ugyanis más országokból is elér potenciálais pályázókat, ez meg "national" volt.
A jelentés tehát, az alapján amit egy gyors átpörgetéssel, némi részletes olvasással sikerült megállapítani, semmi olyat nem tartalmaz, ami törvénytelen lenne!
Összefoglalva. Találtak szabálytalanságokat, de olyan eltéréseket, amelyek vádemelésre alkalmasak lettek volna NEM. Ez benne van a jelentésben is! Ez azt is jelenti, hogy mindegyik projekt megvalósult, megfelelve az eredeti kiírásoknak. Nem volt bizonyítható túlárazás sem. Nem lenyúlták tehát a pénzt, hanem elköltötték, úgy hogy egy vállalkozó keresett rajta. Mint minden esetben, hiszen valaki mindig keres egy munkán. Max. az nem tetszik, hogy most ki volt az aki keresett rajta.
Visszatérve az eredeti felvetésemhez. Nekilátok majd valamikor hát megkeresni az OLAF statisztikákat, melyek a vádemelések arányáról, illetve az egyszereplős pályázatokról szólnak. Emlékeim szerint mindkét esetben egész jól állunk. Az OLAF esetében ez azt jelenti, hogy sok esetben fordul egy megállapítás vádemelésbe, míg az egyszereplős "bulik" számában pedig az arányaiban alacsony ügyszám ugye a jó eredmény.
Nincs hát másról szó, mint tudatos hazudozásról! Ha valaki a fenti tényekkel tisztában van, akkor egy mocskos gazember, hiszen gyártja a hazugságot. Az aki ezeknek nem néz utána és tolja ugyanezeket a kamukat, az pedig egy dolgot biztosan nem mondhat el magáról: azt hogy újságíró lenne!
Egy záró gondolatsor. A "furcsaságok" megléte sem jó dolog. Nem tudunk viszont arról semmit, hogy ez máshol hogyan megy. Gyakorlatilag senki sem fog, aki éli az életété és teszi a dolgát a mindennapokban, német, holland, francia vagy akármilyen OLAF vizsgálatok részleteiben, az ottani EU-s projektek sajátosságai után kutakodni. Lehet hogy ott több a furcsaság, lehet kevesebb. Persze nem lennék meglepődve rosszabb eredmények esetén a gazemberek megszokott mondásától: Jó-jó, az adatok csak egy dolog, itt rendszerszintű a probléma. Ami egy bullshit. Ezek után az összes ilyen cikk, ami csak helyi ügyekről szól és úgy tesz, mintha itt minden rossz lenne, sejtetve hogy máshol minden tökéletes, egyszerűen nem más, csak az ellenzék magyargyűlölete, a mindenszarizmus megnyilvánulása. Na meg persze egy szegénységi bizonyítvány (finoman fogalmazva), hiszen az hogy nem találtak bizonyítékot két dolgot jelent: nincs, vagyis nem volt szabálytalanság; az "elkövetők" sokkal ügyesebbek az nyomozóknál, illetve vádaskodóknál, hogy keményebb legyek, ez utóbbiak tehát bénák. Talán ezt jelenti valójában a rendszerszintű kifejezés? 😉