Provokatíve szoktam mondani, hogy mesterséges intelligencia annak kell akinek nincs igazi.
Ezt persze azért mert a nagyon akarók, támogatók a hype-ra ülnek csak fel. Kicsit sem gondolkodnak az előnyökön, hátrányokon, veszélyeken. CRM, outsource, DWH, EAI, cloud … napestig sorolhatnám.
Még egy gondolat. Az emberi intelligencia, legyen is az bármi, három összetevőből áll: IQ, EQ, SQ. Ezek együtt igyekeznek kifejezni a környezetünkben, a TÁRSADALOMBAN való eligazodásra való képességet. Hol akar egy gép eligazodni? Hol vannak egy MI érzelmei (EQ), mikor még az IQ-ról is alig tudunk valamit? Milyen közösséghez lenne bármilyen viszonya egy gépnek (SQ)?
Ha maradunk az intelligencia összetettségénél, szerintem a jelenlegi gépi tanulás eredményeként létrejövő megoldások pont úgy intelligensek mint a mosópor. A marketing világában 😉
A “nagy a tanítók felelőssége” - más téma, de ezért nagyon nem mindegy mit akarnak egyesek gyerekek nevelési környezetén áttolni. Kitérőnek tűnik, de el is jutottunk az erkölcs fogalmához, ami egy közösség, társadalom korábbi tapasztalatai alapján bevált viselkedési mintáit jelenti. Ezek megváltoztatása tehát nyugodtan hívható erkölcstelennek - és semmilyen formában NEM KÉRHETŐ SZÁMON pl. egy gépen, ami nem tagja egy társadalombak. Csak ezt végiggondolva, itt egy veszélyforrás: hivatkozási alapnak használva bármi megtehető, ami egy embertől erkölcstelennek minősülne.