Pár esetet összeszedtem, megnéztem. hadd osszam meg itt a tapasztalatokat!
Az OLAF éves korrupciós jelentése – Jogászvilág
Egy másik táblázatból az derült ki, hogy az OLAF 9 olyan ügyet zárt le tavaly Magyarországgal kapcsolatban, ahol EU-s pénzekkel csaltak, ebből öt esetben fogalmaztak meg ajánlást az ügyészség felé.
Szintén jóval az átlag fölötti a magyar adat az uniós kohéziós és mezőgazdasági visszaélések terén. Négy év alatt 26 vizsgálat zárult le olyan eredménnyel, amelyben az javasolják az Európai Bizottságnak, hogy pénzügyi szankciókat alkalmazzanak. Ennek az értéke a teljes forrásösszeg 0,69 százaléka. Ennél csak Olaszországban (0,96%) és Bulgáriában (0,93%) jeleztek magasabb értéket. Az EU-s átlag 0,25 százalék.
20 magyarországi ügyből 9 esetben emelt vádat az ügyészség, a többit lezárta. További 20 esetben hiába tett ajánlást az OLAF, a magyar hatóságok nem tettek semmit.
Ernesto Bianchi, az OLAF nyomozási igazgatója „nem lát rendszerszintű problémát a Magyarországgal kapcsolatos statisztikákban”. Szerinte „az uniós és nemzeti hatóságok közti folyamatos együttműködés és párbeszéd sokkal fontosabb.”
Kevesebb magyar korrupciós ügyet talált az OLAF, ezzel nagyot csökkent az uniós átlag is
Magyarország továbbra is az OLAF munkájának egyik fő terepe, bár az adatok javuló tendenciát mutatnak. Ezzel együtt Magyarország változatlan toronymagasan őrzi vezető helyét a pénzügyi korrekciós listán, amely az unió strukturális és mezőgazdasági alapjainak kifizetéseire vonatkozik. 2016 és 2020 között a kifizetések 2,2 százalékánál kértek korrekciót, ez 32 lezárt vizsgálatot jelent. (A 32 eset holtversenyben Romániával szintén a legmagasabb érték.) A visszafizetési kцtelezettség az összes uniós forrás 1,46 százalékát érinti.
Az adatok a cikkek szerint valóban rosszabbak, mint más országokban, de maradjunk kérem most az én javaslatomra a “nem érdekel mi van külföldön” alapállásnál, amit a libsik mindig akkor hangoztatnak mikor kiderül, hogy itthon állítólag valami szar (ami akár tényleg lehetne jobb), de nemzetközi összehasonlításban még így is kiugróan jó akár a helyeztünk!
Nos, nézzük még egyszer a számokat. Az ügyek 2,2%-ára kértek korrekciót, ami az összegek 1,46%-át érintette! 100 napból, csak 1,5 nap nem anyáznál a mobilhálózatok zajossága, meg a híváseldobások miatt! De szép is lenne!
Az OLAF június 10-én nyilvánosságra hozott, 2020-as éves jelentése szerint a magyar ügyészség az uniós átlagot (37%) jelentősen meghaladó mértékben, az OLAF által kezdeményezett ügyek 67 %-ában emelt vádat 2016 és 2020 között. Évről évre folyamatosan csökken az OLAF magyar ügyészséghez eljuttatott igazságügyi ajánlásainak a száma. Az OLAF egyre többször olyan ügyben tesz igazságügyi ajánlást, amelyben már folyik Magyarországon nyomozás.
Az OLAF az uniós pénzekkel összefüggő adminisztratív szabálytalanságokat vizsgálja, büntetőjogi tényállást nem állapít meg, bűnügyi bizonyítást nem végez. Erre sem felhatalmazása, sem pedig eszköze nincsen.