Írtam azt a gondolatébresztő cikket a szavazati jog kiterjesztéséről, miszerint a szülök a gyerekeik jogán több szavazattal rendelkezhetnének. Kerestem egy példát arra, hogy ennek mi az indoka, mégpedig olyan területről ami kelően tényszerű és nagyon nem szokás megkérdőjelezni: a pénzügyi befektetések világából.
Az egymást követő generációk hasonlóan modellezhetők mint a reálopciók setében az egymást követő befektetések. Jó, de mi is az a reálopció? Egyszerű szavakkal, olyan egymásra épülő befektetésekről van szó, ahol korábbi beruházás megvalósítása nélkül a később következő megvalósulása nem lenne lehetséges. Opciónak pedig azért hívják, mert a későbbi lépések megvalósítása nem kötelező, megvalósításukról a megelőző lépések után lehet dönteni.
Az analógiánál maradva gyerek nincs szülő nélkül, unoka nincs gyerek nélkül, de gyereket vállalni nem kötelező. Egy másik hasonlóság, hogy reálopciós befektetési sorozatok esetében nem ritka, hogy a későbbi beruházások teszik csak nyereségessé a korábbi lépéseket, mert önmagukban nem lehetnek nyereségesek. Szülőként ezt úgy mondjuk, hogy a gyerek ad értelmet az életnek 😊
Hadd hozzak egy példát a körülöttünk lévő technológia világából. Mindenki használ valamire mobil adat szolgáltatást. Annak idején az első ilyen technológia a GPRS volt (ha emlékszik még valaki). Annak idején akárhogy számoltuk, sehogy sem jött ki a matek, hogy a GPRS valaha i meg fog térülni önmagában. Egyszerűen képtelenség volt, hogy valaha is el lehessen adni annyi adatforgalmat, hogy visszahozza az árát - már persze azért sem, mert döbbenetesen lassú volt még akkor is, nemhogy mai szemmel. Másrészt viszont látszott a jövőkép, hogy lesz majd EDGE és 3G (akkor 4 és 5G-ről még még senki nem gondolkodott). Ha a kalkulációba belevettük az EDGE-et és a 3G-t, akkor már látszott, hogy pénzügyileg is megéri a buli. A 3G-t kivárni piaci öngyilkosság lett volna, ráadásul a technológiai alapok hasonlósága miatt a GPRS-en jó ugródeszka volt a műszaki szervezeteknek a 3G - de később a 4G - irányába is.
Visszaugorva a gyerek példájára: ha valaki szeretne unokát, akkor gyerek ugye kell. Na meg persze az unoka születését meg is kell érni! Erről van pár extra A magyar családok jellemző demográfiai sajátosságai 2025 körül cikkben, a Gondolatok az életkorbeli sajátosságokról részben.
Lekerekítve a témát, visszalépnék az alapvetéshez. Azért tartom szükségesnek a leírtak szerinti változásokat, mert a társadalom alapvetően kettészakadt: az emberek nagy része az önzés kultúráját választja, számukra az individualizmus, a mindent megélni filozófiája, az carpe diem életszemlélete jelenti a mindennapok valóságát. Ezzel szemben a gyermekvállalás mindenképpen egy hosszab távú, felelősségteljes elköteleződés. Más értékékek, más világkép, azonos szavazat. Miközben az első kör simán feléli a második kör gyermekeinek a jövőjét.